top of page

Тази страница е посветена на нещата, които бихме искали да знаем в грижата за нашата кожа

 

Кожата е най-големият човешки орган и грижата за нея ни занимава през целият ни живот. Тъй като е изложена на показ и е важна част от общуването на хората (виждаме я, докосваме я) всеки се стреми да я поддържа в добър и здрав вид, е, почти всеки...

Кожата е и отражение на нашият начин на живот.

Пушенето, алкохолът, заседналият начин на живот, безразсъдното излагане на слънце и прекаляването с разкрасителни продукти са най-големите врагове на кожата.

Човешкото тяло се състои от 70-75% вода, при жените този процент е дори по малък, а също така при жените по-рано започва загубата на вода в организма. От 20-та годината започва да намалява и производството на колаген, тези два основни фактора обясняват неблагоприятните промени във вида на нашата кожа. Затова най-важното в грижата за кожата е хидратирането и стимулацията на производството на колаген.

Пазарът е залят от всякакви "чудодейни" кремове, които обещават незабавна младост и свежест, "опъват" бръчки и "хранят"  кожата ви с диаманти, злато, перли, хайвер и каквото там се сетите.

Простата истина е, че всеки обикновен хидратиращ крем ще направи кожата ви мека и гладка и наистина ще я овлажни.

Така известната  Хиалуронова киселина не прави нищо повече от това да задържа влагата в кожата, но за да я задържи тя трябва да е вече овлажнена, а както  казах, това ще свърши и най-обикновенният хидратиращ крем (разбира се приемът на вода е също толкова важен).  Хиалуронът се съдържа в тялото и служи като  лубрикант за ставите, играе роля в общото състояние на човешкото здраве, имунната система  има изключително важно приложение в травматологията за лечение на ставни заболявания и травми.  Клетките на хиалурона са твърде големи и не могат да проникнат в кожата, това е и тяхната роля в разкрасяващите кремове, да "заключат" влагата, образувайки бариера на повърхноста и кожата да изглежда по-свежа. Хиалуроновите клетки, използвани в козметичната индустрия са лабораторно създадени чрез бактериална ферментация, при която генетично модифицирана бактерия произвежда огромни количества хиалуронови клетки. Коензим Q10 или по-известен като Q10 е ензим, който се съдържа във всяка клетка от тялото, спомага за растежа и здравината на клетките и е важен антиоксидант. Набавя се чрез храната, като най-голямо съдържание има в месото от бъбреци, сърце, черен дроб, фъстъци, соево олио и някои риби. 

Чистотата е другият важен фактор в грижата за кожата и нека не забравяме, че това, което се случва в нашето тяло има директен принос за външният ни вид. Кожата се "храни" отвътре и включва не само това, с което се храним, но и това, което правим с тялото си. Балансираното хранене, водата и движението ще свършат, това, което никой крем не може да направи. Движението загрява тялото, отделената топлина води до засилване на кръвообращението, а то от своя страна повишава усвояването на кислород от клетките, следва засилване на метаболизма и вече имаме една чудесно работеща машина за разкрасяване.

Има доста процедури, които обещават да натъпчат кожата ви с кислород и коктейли от подмладяващи еликсири или да изгладят като с ютия бръчките като парализират клетките на лицето ви с Ботулинов токсин (Ботокс), но те имат само временен "опъващ" кожата ефект, при който тя изглежда по-скоро подпухнала отколкото свежа и опъната. Или процедурите с кислород, "вкарването" на 97-98% чист кислород ще направи чудеса за кожата ви?! Силно се съмнявам, че кожата ми ще усвои кислород по този начин, след като знаем, че клетките усвояват кислород от кръвта, чрез дифузия (дифузията е проникване на молекулите на едно вещество в междумолекулните пространства на друго вещество, а причината за дифузия е хаотичното топлинно движение на молекулите). Една от най-големите допускани грешки е така наречената "ръчна екстракция" на пъпки и комедони, всяка силова интервенция по вашата кожа води до нейното травмиране, част от гнойта и нечистотията излиза на повърхността, но част от нея не само остава, но и е насилствено вкарана още по-навътре и замърсява и заразява с бактерии още по-голяма площ от кожата ви. Освен това продължителното "стискане" на пъпки рано или късно започва да оставя белези, борбата с които е много по-трудна и по-скъпа. Разбира се, излизането навън с големи гнойни пъпки е кошмар за всекиго, било то жена или мъж, затова е добре да знаем, че можем да си помогнем по много по-естествен начин.

Ако на лицето ви е излязла гнойна пъпка, най-добре я намажете с мед и оставете за около 20-30 минути или ако имате възможност за по-дълго време, медът има антибактериално и антисептично действие, друг вариант е да натопите тампонче (клечка за уши)  в масло от чаено дърво и да нанесете добре само върху възпаленото място. Добре е тези SOS процедури да се правят вечер преди лягане и да се оставят да действат през цялата нощ. Ако имате кожа склонна към акне не използвайте тоалетни млека, лосиони и продукти съдържащи алкохол. Спрете се на лек тоник и вместо крем вечер преди лягане си направете масаж с етерично масло от Гроздови семена например, продуктите на Икаров са на добри цени и са във вид готов за директна употреба, също така са доказали действието си. Не използвайте 100% концентрирани масла, те не са подходящи за директна употреба, а са предназначени за смесване с други продукти (няколко капки Бадемово масло в шампоана ви например ще направи косата по-мека и блестяща).

За суха и чувствителна, застаряваща кожа е подходящо масло от Бадем, Кайсия или Пшеничен зародиш. Маслата няма да увеличат омазняването на кожата, не запушват порите и биват чудесно абсорбирани в дълбочина. Маслото от Пшеничен зародиш е прекрасен заместител на серумите за околоочния контур, нанесете с леки потупвания вечер преди лягане.

При наличие на акне,независимо от възраста ефикасни средства в борбата с него са маските с мед, като се маже лицето само мед или една лъжичка смесен със зелена хума(глина) и няколко капки масло от чаено дърво, маслото от чаено дърво е истински балсам за акнетичната кожа, мажете се и със сок от листата или стебло на алое. Поддържайте кожата чиста, не използвайте продукти с алкохол, мазни кремове и балсами.Смесете 30мл кайсиево масло и 3 капки масло от лайка за масажиране на лицето.Правете парни пани с няколко капки масло от лайка. Не използвайте 100% чисти масла (освен за парни бани, вани, ароматерапия или смесване с други продукти),те не са подходящи за директна употреба.

 

Скоро:

Какво е целулитът и как да се справим с него.

 

 

 

 

 

 

bottom of page